Чим контактні педалі відрізняються від звичайних?

На контактних педалях стопа фіксується на педалі завдяки спеціальному шипу, що встановлюється на підошву веловзуття та встібується в педаль при натисканні

Навіщо мені переходити на контактні педалі?

Використання контактних педалей підвищує ефективність педалювання та збільшує швидкість переміщення (за умови правильної техніки педалювання задіяно набагато більше м'язів ніг, ніж на пласких педалях). Значно покращується контроль над велосипедом (нога не зіскочить з педалей на нерівностях, ви отримуєте нові можливості керування) .

Що мені потрібно для переходу на контактні педалі?

Вам необхідно придбати самі педалі в комплекті з шипами (нові педалі продаються саме в такій комплектації) та спеціальне веловзуття, яке має в підошві пластину з отворами для встановлення шипів

Які існують типи контактних педалей?

Контактні педалі розподіляються на два класи за призначенням - для MTB (двоболтове кріплення та невеликий розмір шипа, брудостійка конструкція педалей) та шосе (великий трикутний шип, збільшена площа контакту шипа з педаллю для ефективності та максимальної фіксації). MTB умовно діляться на педалі для крос-кантрі, туризму та гравіті-дисциплін (туристичні мають додаткову платформу, що дозволяє користуватись педалями у звичайному взутті, гравіті мають широку платформу для збільшення поверхні контакту стопи з педаллю).

Є різні стандарти контактних педалей від різних виробників. Найбільш поширеним є стандарт Shimano SPD для MTB та SPD-SL для шосе. Педалі, сумісні з цими стандартами, виготовляють також інші виробники (наприклад, Wellgo)

Менш поширені стандарти виробників:

Crank Brothers

Look

Time

Шипи для шосейних педалей відрізняються кутом вільного руху, на який може повертатись шип відносно педалі. Для зручності виробники роблять їх різнокольоровими:

Shimano

жовтий - 6°

синій - 2,5°

червоний - 0°

Look

червоний - 9°

сірий - 4,5°

чорний - 0°

Як підібрати веловзуття?

Взуття обирається згідно з вашим стилем катання та умовами, в яких ви ним користуватиметесь. 

Шосейне взуття має аеродинамічний, щільно облягаючий крій, знижену вагу та жорстку підошву без протектора з пластику або карбону для максимально ефективного педалювання. На підошві можуть бути лише три отвори під традиційний шосейний шип або п'ять (для можливості використання з шипами MTB)

МTB взуття більш різноманітне. Існують гоночні моделі (легкі, з максимальною фіксацією на нозі та жорсткою підошвою), туристичні (виготовляються з стійких до зношування матеріалів, мають товсту підошву з цупким протектором, що підходить для трекінгу - в них зручно як їздити, так і ходити), міські (мають м'яку підошву та більш вільний крій, застібаються на шнурки або velcro, завдяки чому їх зручно носити протягом дня), гравіті (мають пласку підошву для максимального контакту з поверхнею педалі-платформи)

Треба звернути увагу на те, що веловзуття роблять з стійких до розтягування матералів, тож не варто розраховувати на те, що воно "розноситься". Одразу краще підбирати зручне, яке не викликає дискомфорту в перші ж хвилини примірки. 

Для тих, хто хоче ризикнути купити взуття без примірки, важлива порада: ніколи не обирайте взуття, орієнтуючись на розмір, вказаний на виробі - краще за все виміряти устілку вашого взуття, яке максимально зручне по відчуттям та обирати відповідний розмір по сітці виробника саме за цим параметром. 

 

Як правильно встановити шипи на веловзуття?

Це майже релігійне питання на кшталт того, що краще - Shimano або Sram. Справа в тому, що отвори для шипів мають діапазон зміщення по стопі біля 2-3 см вздовж та 1 см поперек. Зміщення шипа максимально назад (ближче до середини стопи) надає максимальний контроль над велосипедом, тож таке положення до вподоби прихильникам гравіті-дисциплін та взагалі всім, хто полюбляє агресивне катання. Зміщення вперед сприяє освоєнню правильної та ефективної техніки педалювання, особливо це відчутно при педалюванні вгору. Тому так найчастіше встановлюють шипи гонщики крос-кантрі. А якщо це ваша перша зустріч з контактами, краща порада - оберіть середнє положення шипа, максимально зручне для звикання. 

Що стосується зсуву шипа поперек підошви - встановлюйте його таким чином, щоб ваші колінні сустави та стопи рухались в паралельних площинах. 

Дуже важливо уникнути встановлення шипів з перекосом - це може коштувати вам болісних відчуттів при катанні та назавжди зіпсувати сустави. Не змінюйте самостійно кут встановлення шипів, якщо це не рекомендовано спеціалістом з встановлення правильної посадки, що провів обстеження ваших індивідуальних анатомічних особливостей.

Для перших виїздів на контактних педалях рекомендуємо налаштувати максимально легке вистібування на ваших педалях (якщо це дозволяється конструкцією ваших педалей, як наприклад в Shimano SPD). Коли ви раптово зупинитесь на світлофорі та згадаєте, що треба вистібнутись, це стане вам у нагоді.

Додати нову відповідь