Чим відрізняються велосипедні ланцюги?

• За конструкцією розрізняють дволанкові та напівланкові (Half-link). В першому випадку ланку представляє 2 напівланки різних розмірів (внутрішня і зовнішня. В другому випадку напівланки однакові і повторюються одна за одною.

Для кращого перемикання багатошвидкісних трансмісій конструкція ланок може мати спеціальну форму, також конструкція всього ланцюга може мати направлений дизайн (dirrectional chain). Такий ланцюг можна встановити лише однією стороною, інакше, в кращому випадку - перемикання буде не чітким, а в гіршому - ланцюг закусуватиме.

• Залежно від призначення за кількостями швидкостей та ширини зірок на яких використовуються, ланцюги мають різну ширину.

Ширина ланцюга визначається шириною штифта, що з'єднує ланки.

Для одношвидкісних трансмісій з задньою зіркою 2.3-3.0 мм використовуються ланцюги шириною 9.5-11 мм (маркування ½”x1/8”)

Для одношвидкісних трансмісій з задньою зіркою 1.8-2.3 мм використовуються ланцюги шириною 7.7-9.5 мм (маркування ½”x3/32”)

Для багатошвидкісних трансмісій 4/5 зірок - ланцюги мають ширину 8.7 мм (маркування ½”x3/32”)

Для багатошвидкісних трансмісій 6 зірок - ширина 7.8 мм (маркування ½”x3/32”)

Для багатошвидкісних трансмісій 7 зірок - ширина 7.3 мм (маркування ½”x3/32”)

Для багатошвидкісних трансмісій 8 зірок - ширина 7.05-7.3 мм (маркування ½”x3/32”)

Для багатошвидкісних трансмісій 9 зірок - ширина 6.6 мм (маркування ½”x11/128”)

Для багатошвидкісних трансмісій 10 зірок - ширина 5.85-6.2 мм (маркування ½”x11/128”)

Для багатошвидкісних трансмісій 11 зірок - ширина 5.5-5.62 мм (маркування ½”x11/128”)

• Полегшені ланцюги можуть мати спеціальні пропили в ланках, а штифти (піни) виконують порожнистими.

• Для захисту ланцюгів від корозії, а також поліпшення показників довговічності виконують різноманітні покриття - нікель, хром, нітрид титану чи спеціалізовані виробником (на зразок SIL-TEC у Shimano).

Що необхідно для установки та демонтажу ланцюга?

• Якщо ланцюг установлений запресуванням, його можна зняти витиснувши один штифт скориставшись спеціальним інструментом - витискачем ланцюга.

Так само штифт можна і запресувати, однак для надійної установки бажано використовувати новий штифт.

• Також ланцюг може бути установлений за допомогою замка ланцюга, знімання і одягання якого можна виконати навіть вручну, однак для зручності краще використати спеціальний інструмент для зняття та установки замка.

Деякі ланцюги одразу мають в комплекті замок, до інших його можна придбати окремо.

Як доглядати за ланцюгом?

Догляд за ланцюгом означає його чистоту та змащеність, яку бажано виконувати своєчасно для запобігання зносу зірок, й коректної та плавної роботи механізмів. 

Для початку ланцюг необхідно добре відчистити від бруду та піску. Для полегшення процесу очищення бажано використовувати жиророзчинні мийні засоби, а для зручності існують спеціалізовані мийки ланцюга. Після чищення необхідно насухо протерти ланцюг.

Для змащування дуже рекомендується використовувати спеціалізовані велосипедні мастила. Змазувати треба обережно та невеликою кількістю мастила, змазуючи кожну ланку ланцюга зверху, після чого бажано зняти надлишкове мастило сухою ганчіркою для уникання налипання бруду.

Як правило, змащування необхідно виконувати 1 раз на 100-120 км, проте періодичність мийки та змащування індивідуальна і залежить від умов використання і ступеня забрудненості.

Яка принципова різниця між мастилами для ланцюгів?

Кожен виробник має свій особливий склад, домішки яких можуть забезпечувати різні особливості: довша змащуваність, менше налипання бруду, зменшення шуму роботи ланцюга. Та зазвичай, більшість з них, призначені згідно з погодними умовами. Тобто, вони бувають для вологої/дощової погоди (wet), та відповідно для сухих погодних умов (dry). Wet – більш в’язка, довше не випрацьовується і тримається та відповідно довше не вимивається, dry – більш рідка, та краще вбирається, підходить для більшості випадків.

Чи потрібно міняти ланцюг, та з якою періодичністю?

Ланцюг має властивість розтягуватись і як наслідок – зношуватись, такий ланцюг необхідно міняти, в іншому випадку збільшується знос інших елементів трансмісії - зірки касети, системи шатунів, перемикача. Щоб перевірити знос ланцюга – необхідно поміряти відстань між ланками. Щоб точно визначити ступінь зносу можна скористатись спеціальним інструментом для - «вимірювання зносу».

Ресурс ланцюгів дуже сильно відрізняється залежно від конструкції, умов експлуатації та періодичності догляду (за статистикою ресурс може коливатись від 1000 км для MTB до 17000 км для шосе), однак, оскільки ресурс ланцюга менший за ресурс касети, для подовження строку служби всієї трансмісії бажано періодично змінювати декілька однакових ланцюгів по черзі («по колу»).

Це забезпечить рівномірний знос як ланцюга, так і зірочок.

Яка повинна бути довжина ланцюга?

Довжина ланцюга залежить від багатьох факторів, таких як: кількість зірок і зубців на них спереду та ззаду, відстань від кареткової осі до осі заднього колеса, довжина лапки перемикача, хід підвіски. Тому, довжину ланцюга визначають експериментально. Зазвичай ланцюги мають 114-116 напівланок, і за необхідності декілька 2-4 з яких видаляються.

Оптимальною довжина ланцюга є тоді, коли на найменшій задній та найменшій передній зірках відсутнє провисання ланцюга на проміжку від ролика натягування перемикача до зірки системи (перемикач повинен мати початковий натяг), а коли ланцюг знаходиться на найбільших зірках системи і касети, лапка перемикача повинна мати запас ходу вперед.

Додати нову відповідь